Témy firemného blogu

 Nosná mandľa

06/2011

Nejeden rodič musí v prvých rokoch života svojho dieťaťa riešiť nosné mandle. Dieťa je stále choré, mrzuté, nevyspaté a vy ste už tiež zúfalí, mrzutí a nevyspatí. To bol aj náš prípad. Po mnohých mesiacoch chorôb (uši, nos, hrdlo) sme došli k operácii nosnej mandle. Možno ste tam, kde sme boli my ešte pred pár týždňami. Kde, kedy, čo a ako to bude dieťa znášať? Snáď Vám pomôžu naše nasledovné skúsenosti: Je to ako neustály kolotoč, dieťa má často soplíky, ktoré vytekajú von nosom, zapadajú do hrdla a dieťa veľa kašle, alebo sa mu upchávajú zvukozvody, ktoré tvoria tlak v ušiach a zároveň častý zápal uška. Neviem, či je to už u nás pravidlom, ale staršia lekárka nás neoboznámila dostatočne s problémom a aj tá trpezlivosť k bojazlivému dieťaťu už bola prekročená. Na šťastie pri druhej návšteve ORL v BA mala službu mladá lekárka a tú som mala chuť vyobjímať od vďačnosti, namiesto toho som ju radšej iba slovne pochválila a poďakovala jej za presné a trpezlivé vyšetrenie. Odporúčala nám výber nosnej mandle v úplnej anestézii. Prečo? Pretože pri lokálnom umŕtvení deti idú na zákrok ako pri bežiacom páse. Operácia prebieha "naslepo", doktor nevidí presne čo robí a tým vzniká riziko, že neodstráni všetko, čo by mal, a problém sa može skôr či neskôr vrátiť. Výhoda v tom je taká, že nemusíte pridlho čakať. Naopak pri úplnej anestézii čakacia doba môže byť aj niekoľko mesiacov. Ale naopak, doktor má k dispozícii obrazovku a presne vidí čo robí.

Zostáva už len otázka, kde sa objednať a koľko to bude stáť. Nebudem vypisovať zoznam nemocníc, v ktorých sa tieto zákroky robia, a za koľko, ale skôr napíšem o tej, v ktorej sme boli my. My sme si vybrali súkromnú ORL v Piešťanoch www.klinika.sk a boli sme nadmieru spokojní. Pôvodne sme mali čakať na zákrok cca dva mesiace, ale požiadali sme ich, že pokiaľ sa miesto uvoľní aj skôr, radi by sme ho prijali. Jedno miesto sa pre nás predsa len uvoľnilo. Pred operáciou je potrebné urobiť vyšetrenia, s ktorým Vám pomôže Vaša detská lekárka. Budete poučený o priebehu operácie a aj pooperačnej situácii. Je potrebné aby dieťa pred zákrokom minimálne 6 hodín nejedlo a nepilo. Čo nie je až taký problém, keďže s operáciami začínajú už v ranných hodinách. Nevýhodu majú tie deti, ktoré idú na zákrok posledné. No, ale dá sa to vydržať. Na izbe mohol s dieťaťom byť celú dobu jeden dospelý človek. Okrem toho sú v jednej izbe väčšinou dve deti, takže pri spoločných hrách im ten čas rýchlejšie prebehne. Mali k dispozícii TV, knihy a hračky. Pred operáciou, ktorá trvala cca pol hodinu, dostali deti nejaký sirup. U niektorých zaberá pomalšie, a u niektorých rýchlejšie. Dieťa po ňom nezaspí, ale začne sa mu "točiť" hlava a celkovo vyvoláva dojem opilosti. Je zábavné to sledovať a počúvať táraniny dieťaťa. Väčšinou vidí veci dvojmo, a nie je schopné sa udržať na nohách. Snaží sa prstami chytať "imanigárne" predmety. Keď už sirup zaberie, maminka dostane prezúvky a zelený plášť a sama môže preniesť dieťatko na operačný stôl a byť pri ňom až kým nezaspí. Personál mu nahovára, že "ide nafúkať balónik". Po operácii je najvhodnejšie aby dieťa čo najviac spalo. Ešte hodinu-dve po zákroku bude mať dieťa k dispozícii "motýlika" na ruke (pre infúziu), keby niečo... Po operácii mamičky dostali aj povzbudzujúcu kávičku, ktorá padla veľmi vhod, pretože ani jedna z nás sa neodvážila vytiahnúť stravu alebo nápoj pred hladným a smädným dieťatkom. Tesne po zobudení sa obe deti na našej izbe sťažovali na bolesť hrdielka, čo je po tomto zákroku normálne. Dokonca to trvá pár dní. Po tých dvoch hodinách už môže začať po troškách piť a nasledujúce 2-3 dni by malo dodržiavať kašovitú stravu. Tieto 2-3 dni, kvôli napuchnutej sliznici, bude mať dieťa smiešny hlas. Kombinácia káčera - Donalda s héliom. Po operácii môžu nastať teploty, krvácanie z nosa a iné ťažkosti, ale opäť, personál Vás poriadne o tom poučí. Naše dieťa okrem "héliového" hlasu a bolesti hrdielka nemalo žiadne ťažkosti. Obe deti dostali po operácii malý diplom o statočnom držaní sa počas hospitalizácie a balóniky, čo bolo veľmi milé. Približne po 4 hodinách po zákroku sme išli domov a na druhý deň sme telefonicky informovali nemocnicu o tom ako prebehla noc a o týždeň neskôr sme boli na kontrole. Predoperačné vyšetrenie nás stálo 5 eur, operácia 100 eur (platili sme po zákroku, pred odchodom) a pooperačné vyšetrenie bolo zdarma.

Nosnú mandľu mala vo veľkosti vlašského orecha. Nakoľko nám operácia pomohla, je ešte ťažké posúdiť, myslím, že presný výsledok sa prejaví v zimných mesiacoch. Zaručene má už uvoľnený nos. Ak riešite aj výplach uší, odporúčam vám, aby ste požiadali doktora o jeho uskutočnenie počas anestézie. Dieťa do 5 rokov, si ani neuvedomuje, že na nejakom zákroku bolo.

 

Príde po teba čert!

06/2011

Poznáte to: Kým ste vy v robote, starí rodičia vám opatrujú dieťa. Berú ho zo škôlky, k lekárke, na prechádzky a podobne. Hmm, naozaj veľmi milé od nich.... No zveriť im dieťa do opatery, je ako zveriť im ho aj do výchovy.... a tu je moja pointa. Akosi sa stalo samozrejmosťou staršej generácie vyhrážať sa ďeťom rôznymi spôsobmi, aby poslúchali. A inak tomu nie je ani dnes. Koruny síce zamenili za eurá, telefóny za mobily, ale princípy zostali rovnaké! Čo sa stane ak budeš zlý a neposlušný: Zoberie ťa čert, alebo možno náhodne okoloidúci, nič netušiaci pán, najlepšie ak je tmavšej pleti. Pôjdeš do pekla! Budú sa ti vysmievať. Takúúú dostaneš...! Ak nebudeš ticho v čakárni, lekárka ti pichne veľkú injekciu. Ak sa zašpiníš, tak si ma neželaj! Príde bubák! To je jedno, že počas celého roku si bol dobrým chlapčekom, ale ak mesiac pred Vianocami netancuješ tak ako pískam,.... Ježiško nepríde! Deti sa nebudú s tebou hrať! Dám ti vyšpricovať uši ak nebudeš počúvať! Predáme ťa kožkárovi! Ak nedoješ, budeš mať škrapatého muža! Pôjdeš spať v ohlade!

Naozaj majú po tomto všetkom v kľude zaspávať?

Spoznala si v tomto článku samu seba a nie len starého rodiča? Ihneď sa polepši! Ak sa nepolepšíš zaručene po teba príde čert!!!

 Hovoríme s dieťaťom dvoj-jazyčne

06/2011

Z akéhokoľvek Vašeho rozhodnutia alebo presvedčenia ste sa rozhodli od útleho veku svoje dieťa učiť aj iný, cudzí jazyk. Vždy sa stretnete s dvomi názormi: "Je to veľmi dobré, dieťatku to v budúcnosti pomôže" alebo "Najprv by ste ho mali naučiť slovenčinu a až potom ostatné". Veď predsa na Slovensku po slovensky! Ak náhodou Vaše dieťa zaostáva za rovesníkmi vo vyjadrovaní sa, dávajú Vám jasne najavo svoju pointu. No v útlom veku, pokiaľ nie sú badateľné známky mentálne zaostalého dieťaťa, je ťažké predpovedať do budúcnosti či sa bude dieťa pomalšie vyvýjať, alebo nie. Väčšia pravdepodobnosť je taká, že všetko bude v poriadku a dieťatku to v budúcnosti pomôže. No snažím sa chodiť po "svete" zvanom Slovensko s otvorenými ušami, ale paradoxne počujem z mnohých strán len What-the-hell-činu.

Príklad:
Detské ihrisko: "Hinči-hinči, hinči-palinči", "No kde máš guli-guli?", "Chceš ísť pišať?", "Nechytaj! To je žiža!", "Kde máš vrm-vrm?",
U doktora: "Pekne si hačaj, aby si nehapal!", "Kúpili sme jej nové bótiny...",
V dedine: "No bež sa ihruškať!"
a tak ďalej, a tak ďalej....

Ahááá!? Takže učiť dieťa druhý jazyk už nie je také nerozumné!?

 

10 rád, ktoré Vám 9 z 10 odborníkov NEPORADÍ o rodičovstve.

06/2011

1. Jedáva Tvoje dieťa primálo? Alebo odmieta vitamíny v čerstvej podobe? Najlepšie je ich naservírovať dieťaťu keď ho už uložíš do postele. Aby predľžilo svoju "večierku" je ochotné urobiť jednoducho čokoľvek. Len daj pozor, aby nezaspalo s kúskom jedla v puse!
2. Nebež na toaletu na poslednú chvíľu!!! Ten papier opäť nebude na svojom mieste, a kto vie, či tam vôbec bude. Tak sa aj vyhneš sadnutiu si na ocikanú dosku.
3. Deja vu (dežavú) to nie je! Áno, tie hračky boli na dlážke aj pred tým než si ich odpratala!!!
4. Je ten kôš so špinavým prádlom poloplný alebo poloprázdny? Nie si si istá? Skús sa doň pozrieť o pár hodín neskôr.
5. V prvých rokoch tvojho dieťatka v detskom kolektíve nadviažeš veeeeeľmi veľa známostí a navštíviš veeeeeľmi veľa nových miest! Znie to sľubne? No je tomu naozaj tak.... Také množstvo lekárov spoznáš a také množstvo ambulanciíí objavíš, že na dovolenku Ti nezostane ani čas ani peniaze!
6. Veci, ku ktorým nechceš aby sa tvoje dieťa dostalo odkladaj nasledovne: 0-6 mesiacov (aspoň meter od dieťaťa), 6-10 mesiacov (od výšky tvojho pásu smerom hore), 11-24 mesiacov (vo výške tvojich očí), 2-3 roky (na najvrchnejšiu policu), 3-4 roky (ešte to tam nechaj, ale na stoličky upevni závažie, alebo ich jednoducho pribi k dlážke), 4-6 rokov (veci uzamkni do skrine alebo inej miestnosti), 7-15 rokov (odlož do trezora v banke), od 16 rokov hore (už ti nik nepomôže...)
7. Kúpili ste si nový byt alebo dom? Plánujete si ho zariadiť? Tu je pár rád ako na to pri deťoch: kuchyňa (ľahkozmývateľné obkladačky a dlažba), obývačka (plazmová TV pripevnená vysoko na stene, skrinka pre DVD s kľúčikom, do sedačiek a malého stolíka neinvestujte veľa, aspoň jedna veľká bedňa na hračky najlepšie hneď vedľa gauča, večer stačí len jednou rukou všetko zhrnúť do nej), kúpeľňa a WC (protišmykovú dlažbu), spáleň (kúpte radšej dve manželské postele a dajte ich k sebe, vyspíš sa aj ty s manželom a aj deti), farby stien (prevažne pestrofarebné tapety alebo umývateľnú farbu, pri kúpeľňovom zapalovači odporúčam hnedú farbu, detskú izbu radšej oblepte ľahkovymeniteľným papierom od zeme až do výšky dieťaťa), detskú izbu ešte nezariaďujte (hračky tam nebývajú, oblečenie je v prádlovom koši, ak je tam posteľ, tak len pre hostí a do 6-tich rokov vášho dieťatka je to skvelý sklad.)
8. Nekupuj drahé oblečenie pre svoje dieťa, len nech je to 100% bavlna, aj v bavlne je krása! Ako hovorím ja: "Dieťa má právo sa zašpiniť!" ..... "No dobre,......aj tvoj manžel....." Ale na topánkach pre tvoje dieťa nešetri!
9. Cvičenie pamäte dieťaťa: "Choď si umyť ruky!" zopakuj po sebe aspoň 10x, "K...! Zase sa to d....!" stačí iba raz!
10. Nie, nie je hriechom vypočuť si na konci dňa "trash metal", obvzlášť ak ste počas dňa niekoľkokrát počuli "Ide, ide vláčik,..."

Najlepšími expertami na naše deti sme predsa MY, rodičia!

 Rodič ako kaskadér, alebo dieťa ako obeť... Všetko pre naše deti! Ale je tomu naozaj tak?

06/2011

Naše príkazy deti už poznajú naspamäť:
"Obleč sa, aby si neprechladol!
Umy si zuby, aby si nemal kazy!
Nechoď tam, lebo spadneš!
Daj si čiapku, aby si nedostal úpal!
Umy si ruky pred jedlom, aby si si nepokazil žalúdok!" a podobne...
Ale denne sa stretávame so skutočnosťou keď rodič je ten, čo nedodržiava bezpečnosť svojich detí. "Ále, čo mu budem dávať pás v aute, veď za 5 minút sme v škôlke/v škole!? Načo ho pripútať k stoličke, veď za chvíľu vystupujeme!? Bude sa mu to rátať, keď bude so mnou šoférovať tých pár metrov do škôlky na kolenách! Veď sme na dedine, čo sa už mu môže stať?" A je to TU! To najhlavnejšie začína byť nepodstatné, veď ide len o pohodlie rodiča a voľnosť dieťaťa, ako sa už len toto dá porovnávať s nejakými baktériami, ktoré na naše deti číhajú? Veľmi jednoducho, stačí len malá predstavivosť, skúsenosť alebo pár videí pokusných havárií s nepripútanými žlto-čiernymi figurínami, v tom lepšom prípade, samozrejme. Možno si veríme až priveľmi, možno naozaj sme zodpovednými vodičmi, ale môžete to tvrdiť aj o vodičovi idúcom oproti Vám alebo z Vami? Viete, že len jedno "kliknutie" môže zachrániť život Vášho dieťaťa? Tak nebuďte kaskadérmi na účet detí!